Godzina Kodowania – czyli rodzinna nauka programowania!

Od września tego roku do szkół podstawowych wchodzi nauka programowania. Od I klasy uczniowie będą poznawali podstawowe elementy programowania, zaś starszych uczniów czeka zwiększona liczba godzin przeznaczonych na lekcję informatyki. Ale oprócz nauki w szkole warto postawić na naukę programowania w domu! To także ciekawy pomysł na wspólne spędzanie czasu, szczególnie że istnieją platformy internetowe, takie jak Code.org dzięki którym rodzicie również mogą poznać tajniki programowania. A może skusicie się na naukę programowania w ramach Godziny Kodowania?

Godzina Kodowania – przez cały rok!

  Godzina Kodowana to ogólnoświatowa inicjatywa organizowana w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej i jest jedną z największych działań tego typu. Jaki jest cel Godziny Kodowania? Głównym celem tego przedsięwzięcia jest zachęcanie oraz umożliwianie nauki programowania wszystkim osobom –  przez 24h/7! Na stronie internetowej Code.org znajduje się szereg ciekawych lekcji programowania przeznaczonych dla różnych grup wiekowych, od najmłodszych do starszych dzieci. Co ważne, w prosty sposób można dopasować materiał do wieku oraz umiejętności dziecka. A w jaki sposób można uczyć się programowania?

Źródło: https://hourofcode.com/pl
Źródło: https://hourofcode.com/pl


Jak już zostało wyżej wspomniane, na stronie internetowej Code.org znajduje się szereg gier, łamigłówek oraz zadań, które czekają na małych programistów. Co ciekawe, wiele z nich jest dostępnych w języku polskim, więc nie jest wymaga znajomość języka angielskiego. I tak można wcielić się w ulubionych przez dzieci bohaterów oraz postacie ze znanych gier, na przykład Minecrafta lub Moana. Obecnie w języku polskim jest dostępnych prawie 30 gier (w pozostałych językach troszkę więcej), rozwijających zdolności logicznego i analitycznego myślenia oraz przede wszystkim programowania w wybranym języku. 


Gry, łamigłówki, zadania, projekty – czas na wspólną naukę

  Rodzice również nie będą się nudzić podczas wspólnej nauki, ponieważ razem z dzieckiem mogą stworzyć własną grę Flappy czy spróbować swoich sił w dostępnych grach online, na przykład Code Combat. Osobiście przetestowałam razem z dzieckiem wszystkie dostępne gry i powiem jedno – świetna nauka, która potrafi wciągnąć na wiele godzin!

Źródło: https://code.org/learn
Źródło: https://code.org/learn


A może kurs?

 Strona internetowa Code.org umożliwia również uczestniczenie w 20-godzinnych kursach programowania, przeznaczonych dla różnych grup wiekowych, od wieku 4 lat aż do 14+. Oczywiście, każdy kurs jest podzielony na odpowiednie poziomy dostosowane do umiejętności uczestników. To dzięki tej formie nauki najmłodsi mają możliwość poznania podstaw programowania w atrakcyjny sposób, zaś starszaki spróbują swoich sił w programowaniu na przykład w postaci tworzenia aplikacji lub gry na urządzenia mobilne. A jeżeli mamy w domu małego fana robotów, to może kursy związane z ich budową oraz programowaniem?

Źródło: https://studio.code.org/courses
Źródło: https://studio.code.org/courses


Przyszłość tkwi w robotyce

  Powyższa strona pozwala także na naukę programowania robotów! I to nawet dla uczniów, którzy jeszcze nie opanowali umiejętności czytania. To na tej podstronie Code.org znajduje się szereg gier/aplikacji, które umożliwiają naukę programowania robotów, na przykład za pomocą języka  C++, Java lub Python. Choć materiały nie są dostępne w języku polskim, to jednak ich obsługa nie sprawi większych problemów, szczególnie że wiele z nich można opanować w sposób intuicyjny. To dziś dron, robot a może pojazd z klocków Lego?

Źródło: https://hourofcode.com/pl/learn/robotics
Źródło: https://hourofcode.com/pl/learn/robotics

Krótkie podsumowanie

 Osobiście jestem zachwycona (podobnie jak mój ośmioletni syn) dostępnymi materiałami przeznaczonym do nauki programowania. To ciekawa forma nauki, dzięki której dzieci w różnym wieku mogą poznać podstawy języka programowania oraz zaszczepić w sobie tą ciekawość do nowej technologii – także podczas szkolnych lekcji.  Ogólnie jest to doskonała inicjatywa, w której bierze udział ok. 100 mln osób z ponad 180 krajów! Co ciekawe, można również samemu zorganizować swoje wydarzenie związane z Godziną Kodowania i zarejestrować je na mapie wydarzeń. 

A więc, czas na rodzinne kodowanie!

Źródło: https://hourofcode.com/pl
Źródło: https://hourofcode.com/pl

1 thought on “Godzina Kodowania – czyli rodzinna nauka programowania!”

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Z moim 8 letnim synkiem na code.org uczymy się programować i szczerze powiem, że w bardzo fajny sposób wszystko jest wytłumaczone m.in. pętle, instrukcje warunkowe. Pozdrawiam i czekam na dalsze wpisy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *