Co Cię kręci i podnieca w IT – czyli jaki język programowania wybrać do nauki

Zaczynamy, ale od czego zacząć? Przede wszystkim od wyboru języka programowania! Wiele osób zaczyna swoją przygodę z programowaniem właśnie od dokonania tej decyzji, ale w większość początkujących zadaje sobie to pytanie: w jaki sposób wybrać ten odpowiedni  język programowania?

  Często rozmawiając, zarówno z początkującymi, jak i zaawansowanymi programistami pada z mojej strony pytanie, dotyczące ich wyboru języka programowania. I co się okazuje? Osoby, które dziś pracują jako programiści i czerpią z tej pracy satysfakcję zazwyczaj już wcześniej posiadali określony cel nauki programowania. To mogło być tworzenie aplikacji mobilnych, stron internetowych czy gier komputerowych. Co ważne, często również na początku próbowali  kilku języków, dzięki czemu poznali w różnym stopniu możliwości każdego z nich.

 Dobrze, a co z osobami, które mają chęć i zapał, ale nie wiedzą na którym języku skupić swoją uwagę? Poniżej znajduje się kilka porad, które mogą pomóc przy wyborze odpowiedniego języka programowania!

Nie wierz we wszystkie porady, które usłyszysz od innych

 Często osoby początkujące, tzw. zielonki poszukują porady w wyborze języka programowania. Dobrze, gdy w ich otoczeniu znajdują się osoby, które znają się na rzeczy, ale problem może pojawić się, gdy porad zaczynają udzielać  tak zwani „profesjonaliści”. I tak można usłyszeć:

  • że wybór języka programowania nie ma żadnego sensu,
  • że najważniejsza jest logiczne myślenie,
  • że i tak wszystkie języki są do siebie podobne,
  • że musisz na to poświęcić dobrych kilka lat, aby móc cokolwiek stworzyć
  • i że najlepiej zostawić to „profesjonalistom”

  I tak jeszcze więcej że, że i jeszcze raz że…. A biedny początkujący programista wciąż znajduje się w tym samym miejscu i zazwyczaj również z większą ilością wątpliwości, niż przed samym zadaniem, tego jednego pytania. Dlatego nie warto wierzyć w każdą radę, którą usłyszymy od innych, lecz przede wszystkim należy zastanowić nad tym, co Cię nas kręci i podnieca w programowaniu.

Stwórz coś z niczego, a więc zastanów się nad tym, co Cię kręci w IT

  Przede wszystkim warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób chcielibyśmy wykorzystać poznany język programowania. Marzysz o stworzeniu aplikacji mobilnej, które będą używały miliony? (no, dobrze może na początku skupmy się na kilku tysiącach:)), a może od małego uwielbiasz składać z klocków roboty i chcesz stworzyć swój pierwszy, taki prawdziwy model? A może chcesz zostać mistrzem kodowania stron internetowych i nie mieć sobie równych w tej dziedzinie? Każde z powyższych pytań odnosi się do określonych języków programowania. Do aplikacji mobilnych doskonała jest Java, do robotyki i automatyki świetnie się sprawdzi C/C++, zaś do tworzenia stron internetowych PHP. Każdy język ma swoje wady i zalety, a także doskonale nadaje się do spełnienia określonych zadań. Dlatego warto postawić i odpowiedzieć sobie na to pytanie: w jakim celu chcę uczyć się programowania?

  A jeżeli wciąż nie wiecie, jaki język programowania wybrać, to warto zapoznać się z tą dość popularną ikonografiką (fani i fanki twórczości Tolkiena będą zachwycone:)):

Wybór języka programowania
                                                                                                        Źródło: http://carlcheo.com/startcoding

A więc, kim jesteś: Entem, Gandalfem a może Smaugiem?:)

Podążaj nurtem trendów

  I ostatnia porada – często warto podążać za nurtem trendów w świecie programistów. To dzięki prognozom na dany rok można znaleźć swoją niszę, dzięki której istnieje szansa na osiągnięcie sukcesu. Jak to wygląda na polskim podwórku? Przede wszystkim rządzi Java oraz JavaScript – to dwa z najbardziej popularnych języków programowania, które dodatkowo gwarantują wysokie zarobki.  

  Co jeszcze? Niezmiennie Python, C oraz Ruby (choć częściej używany przez sąsiadów zza oceanu). Co ciekawe, programiści Ruby w USA najwięcej zarabiają pośród pozostałych kolegów, programujących w innych językach (mogą liczyć na pensję, wynoszącą ponad 100 tys. dolarów rocznie).  Dlatego warto poczytać, szczególnie zagraniczne artykuły, dotyczące prognoz w danym roku (polecam ten artykuł).

Źródło: https://www.codementor.io/codementorteam/beginner-programming-language-job-salary-community-7s26wmbm6

 A jeżeli nadal nie wiemy, na który język programowania powinien paść nasz wybór, to być może pomoże nam prosty quiz, umieszczony w tym miejscu.

Źródło: http://www.bestprogramminglanguagefor.me/
                                                    Źródło: http://www.bestprogramminglanguagefor.me/

W moim przypadku (jak się zresztą spodziewałam), moim najlepszym językiem do nauki programowania jest Java!:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *