Czy wiecie, że… – krótka historia języków programistycznych, czyli w jakim języku powstał Facebook (i nie tylko on)?

Często śledząc fora internetowe oraz grupy przeznaczone dla specjalistów IT można natknąć się na pytania, dotyczące celu wykorzystania danego języka programowania, między innymi na przykładowej platformie. I tak pojawiają się pytania w stylu: w jakim języku został stworzony Facebook lub jaki język został wykorzystany w tworzeniu portalu społecznościowego Twitter. Dlatego jeżeli mamy chęć i plan stworzenia platformy, strony, aplikacji podobnej na wzór już istniejącej (i dobrze, jeżeli ona odniosła sukces), to poniższy post może okazać się przydatny przy wyborze języka programowania do dalszej nauki.

 

Czy wiecie, które języki mimo, że są najstarsze, to jednak wciąż są w użyciu?

W latach 1957-1959 powstały aż 3 języki programowania, które są wciąż w użyciu! A jakie? FORTRAN, LIPS oraz COBOL. Co ważne, to nie byle jakie instytucje nadal ich używają, ale w gronie użytkowników znajduje się między innymi NASA!

A teraz czas na małą ciekawostkę: Czy wiecie, że niektóre elementy języka Cobol pojawiły się w filmie Terminator?

 

Język C++ w użyciu od ponad 30 lat!

Język C++ to język programowania, który powstał w 1983 roku i początkowo był używany w tworzeniu komercyjnych aplikacji oraz gier telewizyjnych. W późniejszych znalazł zastosowanie w produktach znanych na całym świecie. A jakie programy, przeglądarki lub aplikacje powstały na bazie języka C++? Przede wszystkim Adobe, Google Chrome, Mozilla Firefox czy Microsoft Internet Explorer.

 

 Obejctive-C – nadeszła era Apple!

W roku powstania języka C++ pojawił się inny język, który z powodzeniem zostały użyty do tworzenia systemów operacyjnych OS X oraz IOS. Mowa tu o języku objective-C, która już kilkudziesięciu lat jest sukcesywnie wykorzystywany przez koncern Apple. Co ciekawe, od początku swojego istnienia język ten był przeznaczony do tworzenia programów tego producenta!

 

 

Język, który odmienił świat internetowych zakupów

Czy wiecie, który język odmienił internetowy świat zakupów? To PERL, który powstał w 1974 roku i od początku był przeznaczony do tworzenia programów, na przykład graficznych. Jednakże jego zalety zostały dostrzeżone i docenione przy tworzeniu najsławniejszej platformy zakupowej – Amazon!

https://www.amazon.com
https://www.amazon.com

 

 

 

Szalone lata 90 – czas największych gigantów!

W latach 90′ zaczęły pojawiać się języki programowania, które przyczyniły się do rewolucji Internetu. W 1993 roku został stworzony język PYTHON, dzięki któremu powstały takie wyszukiwarki jak GOOGLE, YAHOO czy dość niedawno Spotify! Dwa lata później, bowiem w 1995 roku na rynku pojawił się język RUBY, który obecnie jest jednym z najbardziej popularnych języków programowania, szczególnie u sąsiadów za oceanu. A jakie aplikacje bądź programy powstały na bazie tego języka? To przede wszystkim Twitter, Hulu (dla zainteresowanych, Hulu to telewizja internetowa, z której mogą korzystać jedynie mieszkańców niektórych państw, na przykład Japonii czy Stanów Zjednoczonych) oraz jedna z najbardziej znanych platform zakupowych: Groupon.

 

W tym samym roku, co narodził się RUBY powstał kolejny język programowania, który zresztą od kilku dobrych lat jest najbardziej popularnym językiem programowania i uwaga: jest to JAVA. Język Java został użyty i wciąż jest zresztą używany w tworzeniu aplikacji na system Android.

W 1995 roku powstały również kolejne dwa języki programowania, które przyczyniły się do pojawienia się największych znanych produktów wielkich koncernów.  To PHP oraz JAVASCRIPT.  Pierwszy język, a więc PHP przyczynił się do powstania jednego z najbardziej popularnych portali społecznościowych, czyli FACEBOOK-a! W 2017 roku z tego portalu korzystało aż ponad 2 mld użytkowników, a dokładnie 2,789 mld. Język PHP został również użyty przy tworzeniu Wikipedii, serwisu Digg, WordPress czy nawet Joomla.

 

A JAVASCRIPT? Natomiast ten język programowania doskonale sprawdził się przy stworzeniu Gmail-a, programu graficznego Adobe Photoshop czy przeglądarki Mozilla Firefox.

 

I teraz pojawia się pytanie, jaki język programowania będzie następny i w jaki sposób zostanie użyty?

 

A na koniec bonus – o matce języków programowania

Choć wydaje się, że to mężczyźni najczęściej odnoszą sukcesy w programistycznym świecie, to jednak pierwszy język programistyczny został stworzony przez kobietę, a dokładnie przez Adę Lovelace w 1883 roku! Protoplasta języków programistycznych miał formę algorytmu, który został przeznaczony do wykorzystania w maszynie analitycznej Babbage’a. Co ciekawe, w 1953 roku notatki autorki zostały ponownie opublikowane, zaś sama maszyna jest uważana za inspirację do skonstruowania późniejszych komputerów.

 

 

A poniżej znajduje się grafika, która stała się inspiracją do stworzenia dzisiejszego wpisu:

 

https://www.veracode.com/
https://www.veracode.com/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *