GitHub – krótki poradnik dla początkujących, czyli jak założyć własne repozytorium (krok po kroku)

Dziś krótko i na temat o słynnej platformie GitHub, na której możemy nie tylko przechowywać, ale również udostępniać nasze projekty programistyczne. To doskonała metoda na zaprezentowanie swoich umiejętności w postaci stworzonego projektu, a także podzielenia się swoją wiedzą z innymi użytkownikami. Brzmi świetnie, prawda? Ale w jaki sposób należy założyć konto na Github i w jaki sposób wrzucamy nasze projekty? Poniżej znajduje się krótka i prosta instrukcja, dzięki której możemy w szybki i prosty sposób podzielić się ze światem naszą programistyczną twórczością.

Pierwszy etap – założenie konta, instalacja GIT

W pierwszym etapie musimy założyć nasze konto na GitHub-ie. Oczywiście, wpisujemy nasz login, email oraz ustawiamy hasło. Pamiętamy o potwierdzeniu założenia konta w wiadomości, którą otrzymamy na wspomniany adres email:

 

Następnie wybieramy opcję naszego planu. W przypadku wyboru prywatnego repozytorium musimy uiścić zapłatę w wysokości 7$/mc (publiczne repozytorium jest bezpłatne).

 

W kolejnym kroku czeka nas wypełnienie krótkiej ankiety o naszych preferencjach oraz celu założenia konta.

 

 

I tu zaczynamy naszą zabawę – tworzymy nowe repozytorium. Wybieramy opcję „Create a new repository”, która znajduje się w prawym, górnym rogu w postaci białego krzyżyka na czarnym tle. Nadajemy nazwę, wybieramy, czy chcemy, aby nasz projekt był dostępny dla każdego, czy wręcz przeciwnie – jako prywatny. A następnie po wypełnieniu powyższych elementów, kończymy wybierając: „create repository”.

 

Ale zanim wrzucimy  projekt do naszego folderu, to instalujemy program GIT przeznaczony dla danego środowiska (może być ze strony: https://git-scm.com/).

 


Drugi etap – konfiguracja środowiska

Warto zwrócić uwagę na to, że po założeniu konta na Github-ie oraz po wyborze opcji tworzenia nowego repozytorium pojawiła się strona z poleceniami, które należy wpisać do programu GIT. To taka pierwsza i niezbędna konfiguracja, dzięki której bezproblemowo możemy umieszczać nasze pliki na platformie Github.

 

Po zakończeniu wstępnej części, przechodzimy do folderu z plikami projektu. Naciskamy prawym przyciskiem myszy i z dostępnego menu wybieramy opcję „Git Bash here”. Po chwili pojawi się okienko, w którym należy wpisać powyższe komendy. Na początku wpisujemy i po każdym wpisanym poleceniu potwierdzamy je enterem:

git init

A następnie:

git remote add origin i tu znajduje się adres naszego repozytorium (warto skopiować całość komendy z poleceń, które pojawią się po założeniu nowego repozytorium).

Później:

 git add . i naciskamy enter (ta komenda oznacza dodanie wszystkich plików projektu – pamiętajmy o wpisaniu kropki po spacji w słowie „add”)

I:

git commit  –m : tu wpisujemy, co w danej chwili dodaliśmy np. „my fille”

A na końcu:

git push  -u origin master

To wszystko! I tak po wykonaniu powyższych etapów wygląda nasze konto z przykładowym repozytorium:

A co zrobić, gdy chcemy dodać kolejny projekt? Aby dodać następny projekt wykonujemy analogicznie wszystkie kroki, zaczynające się od utworzenia nowego repozytorium.

 

1 thought on “GitHub – krótki poradnik dla początkujących, czyli jak założyć własne repozytorium (krok po kroku)”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *